Безпека дітей в Інтернеті

З кожним роком кількість користувачів світової мережі неухильно зростає. Більш того, разом із дорослими, доступ до комп'ютера отримують також і діти, а тому не секрет, що серед відвідувачів Інтернету зростає частка юної аудиторії.

І хоча на екрані комп'ютера Інтернет представляється дитині абсолютно віртуальним світом, тим не менше в ньому існують загрози, здатні заподіяти реальну шкоду. На відміну від дорослих Інтернет-користувачів, діти можуть не усвідомлювати небезпек, які підстерігають їх у Мережі..

Його результати наведені нижче.

Ключові результати:

З 96% дітей-користувачів Інтернету це діти віком від 10 до 17 років

51% з них не знає про небезпеки в мережі.

52% дітей виходять в Інтернет передусім для спілкування у соціальних мережах, де залишають свій номер мобільного телефону (46%), домашню адресу (36%), особисті фото (51%).

44% дітей знаходяться у потенційній зоні ризику (розміщують особисту інформацію) і 24,3% вже були в ризикованих ситуаціях (ходили на зустріч з віртуальними знайомими). У віковій групі від 15 до 17 років цей показник досягає 60,3%.

72,5% дітей хочуть отримувати більше інформації про те, як убезпечити себе в Інтернеті. 77% батьків також висловили бажання більше дізнатися про безпеку Інтернету для дітей.

У сім’ях діти краще за батьків розбираються у комп’ютері та Інтернеті.

З 81% батьків, у яких на домашньому комп’ютері є антивірус,

95% зазначили, що його установкою і налаштуванням займалася дитина.

Дані про своїх батьків у мережі (місце роботи, посада) залишили 0,4 дітей віком 10-11 років та 6,5% 15-17-річних.

Серед ризиків в Інтернеті діти одразу називають найвідоміші:

віруси – 39%,

«дорослий» контент (маються на увазі сайти із порнографічним змістом) – 21%, Інтернет-залежність – 19%

та шахрайство (мається на увазі викрадення особистої інформації і паролів, банківської інформації, шахрайство за допомогою Інтернет-магазинів та онлайн-сервісів з платними СМС) – 3,45%.

Що думають батьки про безпеку дітей в Інтернеті?

Рівень користування Інтернетом серед батьків нижчий ніж серед дітей і становить 70,6%. У сім’ях діти краще за батьків розбираються у комп’ютері та Інтернеті. З 81% батьків, які підтвердили, що у них на домашньому комп’ютері встановлено антивірус, 95% вказали, що його установкою та налаштуванням займалась дитина.

На думку батьків, можливість викрасти дитину, використовуючи Інтернет, більш ніж реальні – так вважають 76% опитаних. Але при цьому 73% батьків вважають, що вони знають про небезпеку в Інтернеті, і що саме їхня дитина також захищена у мережі, тобто знає про ризики і може їх уникнути.

81% батьків підтвердили, що використовують вдома батьківський контроль.

56% з цього числа мали на увазі не програмне забезпечення, а саме психологічний контроль з боку батьків: питають, які сайти відвідують, чи є проблема у мережі та інше.

Про те, що їхні діти користуються Інтернетом в Інтернет-кафе та у школі, батьки, виходячи з дослідження, не підозрюють. Місцями виходу в Інтернет вони назвали дім (69%) та дім друзів (30%). Але при цьому більше 16% дітей (у віковій групі 10-11 років цей показник досягає 30%) періодично виходять в мережу з Інтернет-кафе.

Також 81% батьків, які впевнені у безпеці своєї дитини в Інтернеті, вважають (часто помилково), що їхня дитина повідомить їх про заплановану зустріч з віртуальним знайомим (але 75% дітей, що проводили такі зустрічі, приховують цю інформацію від батьків).

Інтернет-загрози для дітей

Інтернет - дуже потужний ресурс, який значно полегшує життя людини та відкриває майже необмежені можливості для самореалізації та саморозвитку юної особистості, спілкування, навчання, дозвілля. Але разом з тим, в Інтернеті приховано досить багато небезпек як для дітей, так і для дорослих. Знання цих небезпек дозволить їх уникнути:

віруси, нелегальні та шкідливі матеріали, що не відповідають віковим особливостям і негативно впливають на фізичне та психічне здоров’я дітей (небажаний контент), кібер-хуліганство, виманювання інформації про дитину та її сім’ю з метою подальшого пограбування, шантажу, інтернет-зловмисники, он-лайн-хижаки, торгівля людьми, недостовірна інформація.

Коли ми говоримо про безпечну поведінку у мережі Інтернет, то маємо на увазі, що користувач «озброєний» необхідними знаннями та навичками. Навіть якщо підліток начебто впевнений у правильності своїх дій під час роботи в мережі Інтернет, часто його вчинки свідчать про протилежне.

Кожен дбає про безпеку своєї дитини, у тому числі і під час перебування у мережі Інтернет.

Як батьки можуть допомогти дітям мінімізувати ризики? На це питання немає однозначної відповіді, адже ризики варіюють взалежності від віку та рівня комп’ютерної грамотності дитини.

Як це не дивно, але більшість українських батьків, на жаль, не до кінця усвідомлюють загрози, на які може натрапити їхня дитина в мережі Інтернет.

Тому саме разом ми повинні захистити наших дітей.

Правила для батьків

1. Розмістіть комп’ютер у кімнаті, яку використовують усі члени родини.

2. Використовуйте будильник для обмеження часу, який
дитина проводить в Інтернеті. Заздалегідь погодьте тривалість перебування в Інтернеті.

3. Використовуйте технічні засоби захисту: функції
батьківського контролю в операційній системі, антивірус та
спам-фільтр.

4. Створіть сімейні правила он-лайн-безпеки для дітей., норми та правила, які закріпилися у родині.

5. Проводьте більше часу з дитиною, заохочуйте її до
обговорення тем, пов’язаних з Інтернетом.

6. Навчайте дітей критично ставитися до інформації в Інтернеті і не повідомляти конфіденційні дані в он-лайні.

Розкажіть дитині, що практично кожен може створити свій сайт, і при цьому ніхто не може проконтролювати достовірність інформації, розміщеної на такому сайті. Навчіть дитину використовувати інформацію з різних, але перевірених джерел.

Кiлькiсть переглядiв: 179

Коментарi